Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bermudský trojúhelník

Bermudský trojúhelník je používaný název pro oblast, která leží mezi Miami, Portorikem a Bermudami. K Bermudskému trojúhelníku se vztahují pověsti, jako je například záhadné zmizení letadel, lodí a jiných dopravních prostředků. Avšak oficiální zdroje nic takového nepotvrzují. 
Ve svém lodním deníku již píše Kryštof Kolumbus o nepříjemnostech v této oblasti. Zvýšené větry, silnější proudy. Až ve druhé polovině dvacátého století se vědci se svými technikami začali více věnovat o tuto oblast nacházející se v Atlantiku.

 

005864.jpg

 

Metan! V hlubinách této oblasti je vysoký výskyt metanu, který když se uvolní, putuje směrem k hladině. Metan je o hodně lehčí než voda, a tak bublinky stoupají nahoru hodně rychle. Tyhle ty bubliny jsou obrovské. Jedna taková bublina může mít rozměr jako až deset námořních tankerů. Když je na hladině nějaká loď a pod ní vjede bublina metanu, tak loď okamžitě ztrácí vztlak a klesá dolů do mořské hlubiny, jako kámen.

 

bottom-of-bermuda-triangle1.jpg

 

 

Jako typický případ, co se děje v tomto trojúhelníku, je záhadné zmizení pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger. Toto se odehrálo 5. prosince 1945, kdy letadla letěla na zkušební let. Letadla měla za úkol proletět trasu a svrhnout bomby.
Když letadla svrhla cvičné bomby, tak zřejmě došlo k obtížím s orientací. Charles Tailor, který byl velitelem letky, hlásil přes rádio základně o podivném chování obou palubních kompasů, problémy s hodinami a výrazně zhoršenou viditelnost. Podle všeho ale začalo docházet palivo. Tak tedy Tailor zavelel, aby celá letka přistála na mořské hladině.


Dalším příkladem je zmizení americké lodi Cyclops.
Tato nákladní loď beze stopy zmizela 4. března roku 1918 s 309 členy posádky, když byla na cestě do Norfolku. Loď měla vysílačku, ale nikdo nezaznamenal žádný pokus o spojení a následnou záchranu. Je velice často uváděni, že byo dobré počasí, dobrá viditelnost a vítr byl mírný. Ale to však neodpovídá pravdě.
Je možné, že za to mohl útok nepřátelské neměcké ponorky, ale po 1. Světové válce se ukázalo, že se zde v daný den žádná ponorka nenacházela. Nebyly zde ani žádné námořní miny. Je také možné, že loď unesl její německý kapitán a mohlo tak dojít ke vzpouře.

Dalším případem je zmizení plachetnice.
Plachetnice jménem Mary Celeste vyplula z New Yorku dne 5. listopadu 1872. Cílem byl přístav Janov v Evropě. Na palubě se nacházelo deset lidí. Z toho jedna byla manželka a jedna mladá dcera.
Přibližně o měsíc později byla Mary Celeste nalezena britských plavidlem Dei Gratia bez posádky. Ale loď stále byla plně schopna plavby. Na palubě bylo dostatečné množství potvarin, pitné vody i alkoholu. Zůstaly zde i šperky a cennosti kapitána a členů posádky. Chyběl však sextant a záchranné čluny. Bylo zde vidět, že celá posádka ve spěchu loď co nejrychleji opustila. Zápisy v lodním deníku končily dne 24. listopadu 1872. Ukázalo se, že se loď v ten den nalézala v oblasti Bermudského trojúhelníku.

Tím jen přiostřila diskusi mezi vědci a milovníky záhad. Hitem se rovněž staly tzv. časoprostorové díry. Na ně věří i pilot Bruce Gernon, jenž letěl s otcem z Baham na Floridu. Soukromé letadlo obklopil podivný mrak ve tvaru doutníku; v něm ve směru hodinových ručiček rotovaly malé bílé obláčky. Na konci oblaku vlétli do podivného zeleného oparu. Poté spatřili Zemi a po pár minutách přistáli. Jaký byl ale jejich šok, když se podívali na hodinky: Cesta trvala o půl hodiny méně než obvykle a spálili o 45 litrů paliva méně než jindy. 

 

VE SKUTEČNOSTI O ŽÁDNOU ZÁHADU NEJDE

Určitá skupina odborníků, zabývajících se fenoménem bermudského trojúhelníku tvrdí, že ve skutečnosti o žádnou záhadu nejde. Podle tohoto tvrzení se všechny uváděné jevy dají vysvětlit přirozeným způsobem a vyplývají například z následujících skutečností:

1. Oblast bermudského trojúhelníku je dopravně mimořádně frekventovaná, vede zde velké množství lodních dopravních tras, přelétá přes ni spousta dopravních i soukromých letadel a je proto zákonité, že zde dochází i celkově většímu výskytu havárií a ztroskotání.
2. Uvedená oblast se vyznačuje vysokým výskytem hurikánů a tornád a současně se na styku Golfského proudu s oceánskou vodou vyskytuje řada anomálních jevů spojená s kontaktem vodních mas o výrazně odlišné teplotě a salinitě – mlhy, vzdušné turbulence apod.
3. Hloubka moře ve velké části této oblasti dosahuje více než 6000 metrů a je proto velmi obtížné nalézt vrak ztroskotané lodi nebo zbytky zmizelého letadla. Jde zde především o Sargasové moře (známé jako místo tření úhořů), které se vyznačuje stojatou vodou s velkými plochami pokrytými mořskými řasami a chaluhami, jež ztěžují plavbu především malým lodím.
4. V další části této oblasti je podmořský terén naopak velmi členitý, vedle ostrovů se vyskytují hluboké mořské příkopy a podmořské vápencové útvary. Především podmořské jeskyně a dlouhé tunely se v době přílivu a odlivu stávají příčinami vzniku velkých vírů a vln, které mohou potopit nebo poškodit malé plavidlo.
5. Zvýšený zájem veřejnosti zákonitě přitahuje senzacechtivé novináře i osoby, které ve snaze o vlastní zviditelnění poskytují falešné nebo zkreslené údaje.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

wiki

(ttt, 10. 5. 2018 10:21)

okopírované z wikipedie nic nového

Zajimavy

(21.1.2018, 21. 1. 2018 11:05)

Dozvěděl jsem se něco navíc

Rw

(Renata, 24. 3. 2018 9:53)

Moc se o to zajímám, mohl by jste mi prosím zdělit další zajímavosti? na email RenataW11@seznam.cz předem vám děkuji.

Re: Zajímavost

(Renata, 24. 3. 2018 9:53)

Moc se o to zajímám, mohl by jste mi prosím zdělit další zajímavosti? na email RenataW11@seznam.cz předem vám děkuji.

Hodně mě to překvapilo

(Vaja, 19. 1. 2017 10:10)

Hodně mě to překvapilo když jsem todle zjistila
Je to zajímavé čtení :-)

Re: Hodně mě to překvapilo

(Máš pravdu, 21. 1. 2018 11:47)

Máš pravdu

21.1.2018

(Je to zajímavé, 21. 1. 2018 11:03)

Je to zajímavé ale nikdo nedosvědčí že je to pravda

18.1. 2017

(krekr, 18. 1. 2017 17:14)

já si myslím že je to zajímaví a tajemný

NwM

(KovyS, 14. 2. 2016 15:21)

HmM nA pŮl Je To HoVaDiNa A nA pŮl PrAvDa

Re: NwM

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:46)

Pane boze rozhodnise

Re: NwM

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:46)

Pane boze rozhodnise

Re: NwM

(toms, 11. 12. 2016 10:57)

Tomáš pravdu

Dobre

(Hmmm, 5. 12. 2016 21:06)

Tak,já mám o bermudská trojúhelníku svoje vlastní predstavy ale může to být pravda

Je to pravda

(deniska :D, 19. 7. 2016 20:36)

Já tomu věřím. Ale spíš těm nadpřirozenějším věcem.

cyclopso

(ugerama, 9. 7. 2016 12:15)

Loď cyclopso měla vadu na konstrukci. Měla tendenci se naklánět. V bermudském trojúhelníku jsou tvz. zabijácké vlny, které loď potopily. Tyto vlny se objevovali náhle bez jakéhokoliv varování. Nebo je možné jak zde píše autor, že došlo nárazem na mořské dno k úniku methanhidrátu, kvůli kterému se loď potopila.

Věřím tomu víc

(Karel, 18. 2. 2016 13:12)

Věřím tomu víc než něakym uchylnostem na internetu

Re: Věřím tomu víc

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:45)

Ja taky jo protoze je tam blizko atalnticky ocean

Re: Věřím tomu víc

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:45)

Ja taky jo protoze je tam blizko atalnticky ocean

Re: Věřím tomu víc

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:45)

Ja taky jo protoze je tam blizko atalnticky ocean

Re: Věřím tomu víc

(Lilyana, 12. 6. 2016 9:45)

Ja taky jo protoze je tam blizko atalnticky ocean