Poltergeist
Slovo poltergeist (vyslovuj poltrgajst) je německého původu (v překladu hlomozící, rámusící duch) a označuje nevysvětlený jev, při kterém se v lidských obydlích bez zřejmé příčiny ozývají nevysvětlitelné zvuky a často dochází i pohybu předmětů jako přesouvání nábytku, rozbíjení nádobí apod.
Obvyklé projevy
Popisované a zaznamenané projevy poltergeistu jsou velmi různorodé. V naprosté většině případů je projev poltergeistu údajně spojen se zvuky, které se bez zjevné příčiny ozývají v napadeném bytě nebo domě. Často jde o klepání, někdy i silné rány a bušení ozývající se z nejrůznějších míst v bytě. Značný počet uvedených jevů se podaří vysvětlit nějakým přirozeným způsobem, například rezonancí se sousedními objekty, podzemními odstřely v blízkosti budovy (např. stavba metra). Přesto však zůstává určité procento hlášení, které se beze zbytku vysvětlit nepodařilo.
V menším počtu případů je pak projev poltergeistu spojen s fyzickým pohybem předmětů. Někdy údajně dochází k vlastnímu pohybu bez přímého svědectví osob – například majitelé bytu nacházejí po návratu z práce přesunutý nebo povalený nábytek, ve vedlejší místnosti je slyšet třeskot rozbitého skla a po příchodu do místnosti nalezne majitel bytu bez zjevné příčiny rozbitou vázu, lustr atp.
Jsou však zaznamenaná i očitá svědectví nevysvětlitelných pohybů předmětů, kdy svědci oznamují samovolné pády předmětů z poliček nebo krbových říms, ale navíc i případy, kdy jakási neznámá síla vrhá věci po bytě, dochází k vytržení elektrického vedení a jiné. Zůstává pochopitelně otázkou, nakolik jsou zmíněná svědectví věrohodná.
Poměrně častá jsou i hlášení o anomálním chování elektrických spotřebičů. Údajně často dochází k nevysvětlitelným poruchám, které samy bez opravy mizí. Ze spotřebičů (např. žehlička) vycházejí plameny a následně přivolaný opravář nenalezne žádnou závadu… Existují přitom i hlášení jevů při kterých došlo k přímému fyzickému poškození zdraví člověka – úrazu.
Charakteristika a pokusy o vysvětlení
Společným rysem všech hlášených výskytů poltergeistu je fakt, že jev se vykytuje zcela spontánně a v žádném ze zaznamenaných případů údajně nikdy nebyl nalezen úmyslný původce jevu. Jsou tedy vyloučeny takové jevy jako prokletí nebo praktiky vúdú, pokud jsme ochotni jejich existenci připustit.
Dalším obvyklým pojítkem velké většiny hlášených pozorování je skutečnost, že se v dané lokalitě vyskytuje člověk v pubertálním věku. Proto jsou případy poltergeistu prakticky vždy spojovány přímo s určitou osobou a ne místem, ve kterém k nim dochází. Několikrát byl zaznamenán případ, kdy se postižená rodina přestěhovala do jiného města a projevy poltergeistu ji doprovázely i do nového domova. Naopak zmíněné projevy samovolně zmizely po uplynutí určité doby která bývá spojována s dosažením dospělosti postižené osoby.
V oblasti psychotroniky je proto nejčastěji akceptovaným vysvětlením poltegeistu existence dosud neznáme paranormální síly, která se uvolňuje ve spojení s bolestí, nepřátelstvím a hněvem a navenek se projevuje výše popsanými úkazy. V období puberty je mladý člověk nejvíce náchylný k extrémním projevům a jeho duševní vývoj prochází velmi závažným obdobím. Proto je údajně jev poltegeistu často vázán na pubescenty a jejich psychické projevy v období dospívání.
Děti často v hlavní roli
Mnohá pozorování vedou ke zjištění, že k jevům známým jako poltergeist nejčastěji dochází v přítomnosti dětí nebo adolescentů. V období dospívání někteří mladí lidé ještě nedokážou plně ovládat své emoce, a tak údajně může docházet k jejich samovolnému uvolňování projevujícímu se například padáním předmětů bez zjevné příčiny. Navíc jsou dospívající často vystaveni stresu z prožívání dosud neznámých situací či z probíhajících tělesných změn, což podle některých psychologů může být impulzem k uvolnění nahromaděné energie stejně jako k prudkému návalu vzteku, leknutí nebo záchvatu bolesti. Některé studie uvádějí. Že původcem poltergeistu mohou být lidé s epilepsií (záchvatové onemocnění mozku). Jakou úlohu zde asi hraje záhadný lidský mozek? Obvykle jev přetrvává jen několik dní či týdnů. Pokud je prý způsobován stresem jisté osoby, s odezněním stresu zmizí. Pak se již nikdy nemusí opakovat.
Zdi jako nahrávací pásky
Další možné vysvětlení je postaveno na úplně jiném základu. Podle něj mohou údajně kamenné zdi v některých případech sloužit jako magnetofonové pásky. Obsahují totiž stejné, nebo přinejmenším velice podobné křemičité částice a železité soli, jaké jsou také v nahrávacích magnetofonových páskách. Extrémně silné zvuky jako například bouchnutí dveří se údajně na tyto „kamenné pásky“ zaznamenávají, a po čase může dojít k jejich „přehrání“.
Komentáře
Přehled komentářů
Třeba jednou za týden nebo za dva vždy než usnu se ozívá bušení do zdi nademnou vždy jsem si myslela že to dělá jen soused ale teď jak jsem si o tom bušení četla, zjistila jsem, že je to poltergeis. Jde mi z toho mráz po zádech, když si to uvědomím.
Poltergeist
(Eliška , 14. 4. 2025 18:03)